Kimler Sitede

Şu anda 2 konuk çevrimiçi

Giriş Formu

Ziyaretçi Trafiğimiz

Bugün 10
Dün 220
Bu Hafta
Geçen Hafta: 852
Bu Ay 2558
Geçen Ay 3507
Toplam 87790

Online 2
IP Adresiniz 54.163.74.238
Tarih: 19-04-2015 04:01

Biberiye (Folium Rosmarini)

Biberiye

 

BİBERİYE: Biberiyenin İspanyolca adı romero ya da hacıların bitkisidir. Nebati olarak beyaz çiçek türleri vardır fakat gölgede mavi çiçektirler. Bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Gövdeleri dik ve çok dallıdır. Yaprakları mızrak gibi, etli ve yeşil renklidir. Çiçekleri dalların uçlarında, yaprakların tabanlarında bulunur. Meyveleri esmer renkli ve fındıksıdır. Kuşdili olarak da bilinir. Bu bitkinin Latince adı, Rosmarinus officinalis’dir ve deniz nemi anlamına gelir. Çünkü biberiye umumiyetle deniz kıyısında yetişir.

Yetiştiği yerler: Akdeniz Bölgesinde çok yetişir. Biberiye Yetiştiriciliği: Biberiye (Latince adı; Rosmarinus officinalis) Kuşdili, Rosemari, Rosemary olarak ta bilinir. Deniz nemi manasına gelir. Yetiştiği yerler yazları kurak, kışları yağışlı geçen bölgelerdir. 1500-1700 m yüksekliğe kadar yayılmasında iklim değişikliklerine dayanıklı olması ve serin iklim koşullarında da rahatlıkla üretilebilmesi etkendir. Toprak isteği yönünden fazla seçici bir bitki değildir.

Kullanımı ve faydaları:

Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştiricidir. Bu güzel kokulu biberiyenin kullanılmadığı hastalık yok gibi. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz.

Akne Tedavisinde Kullanılır.

Hususan kan dolaşımı hastalıklarına, romatizma ve astım hastalıklarına, mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanıldığı gibi ağır yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır.

Boyun kireçlenmesi olan hastaların boyun kısımlarına biberiye yağı ile masaj yapılırsa kireçleme hafifler ve hareket kabiliyeti artar.

Biberiye yağı,kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar.

Başınız ağrıdığı zaman alın bölgenize biberiye yağı ile masaj yaparsanız baş ağrınız azalır yada kaybolur.

Biberiye çayı, yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bir çaydır, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı yardımcı olur. Bu sebeple son dönemde popüler bitkisel zayıflama ürünlerinin içinde biberiye bitkisi eksik olmuyor.

Bronşit, öksürük, migren, gastrit, baş ağrısı, ağrılı adet, düşük tansiyon, kabızlık, safra kesesi taşı, ishal ve karaciğer rahatsızlıklarında da kullanılır.

Bronşite, sinüzite iyi gelir.

Dahilen kabız, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü olarak bilinir.

Haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.

Kan dolaşımını hızlandırır. Kılcal damarları açar.

Karaciğeri tedavi eden bitkilerin başında gelir.

Sinirleri uyarır ve güçlendirir.

Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur.

Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür.

Safra salgısını artırır.

İdrar söktürücüdür.

Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler. İyi bir adet söktürücüdür.

Etkili bir toniktir.

Biberiye çayı ve Sindirim sistemi: Sindirim sistemi mide barsak kanalı bezlerini daha fazla çalışması için uyararak bu bölgede oluşan krampları çözer. Dolayısıyla sindirim bozukluğu, gazlanma ve mide-barsak tembelliğinde biberiye çayı çok faydalıdır.

Uykusuzluk için Biberiye Çayı: Geceleri uyumazdan önce 1-2 fincan biberiye çayı içerseniz çok rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Gut Hastalığı tedavisi: Gut hastalığından dolayı kandaki ürit asit miktarı yükselir. Günde 2 bardak biberiye çayı içmek kandaki ürit asit seviyesini normale yaklaştırır.

Vücut Kireçlenmesi Tedavisi: Biberiye yağı kireçlenen bölgeye günde 3 defa masaj yapılarak yedirilirse 1 hafta içinde kireçlenen bölge iyileşmeye başlar.

Biberiye yağı Deri hastalıklarında: Deri hastalıklarında yaraların daha çabuk iyileşmesinde ve derinin kendini çok hızlı şekilde onarmasına yardımcı olmaktadır.

Romatizmal ağrılardan gut hastalığını, karaciğer hastalıklarından uykusuzluğa her derde deva. Daha da bir çok soruna çare.

Harici kullanımlarda romatizmal ağrıları kesici ve iltihap giderici özelliği vardır.

idrar söktürür,gaz giderir.

Kan dolaşımını düzenler ve arttırır.

Karaciğer enzimlerini düzenlemede kullanılır.

Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler.

Saç dökülmesine ve kepeğe karşı faydalıdır.

Yağ çözücüdür, Ayrıca kolesterolü düzenler.

KULLANIMI: Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı yaprak ve taze sürgün konulup 10-15 dakika demlendirilerek istendiği kadar içilebilir.

Hoş bir kokusu olan biberiyeyi, taze olarak salatalara, kurutup baharat olarak et yemekleri ve diğer yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Yarım litre suda 7-10 gr. biberiye çay gibi demlenip yemeklerden önce ya da sonra içebilirsiniz. Kekikle birlikte kaynattığınızda elde edeceğiniz sıvı, ciltteki gözenekleri sıkıştırıcı özelliğe sahiptir. Biberiye yağını dahilen kullanmayınız (içmeyiniz)

Migren Tedavisi için Biberiye Çayı: Günde 5-6 fincan biberiye çayı 25 gün boyunca içilirse, baş ağrılarınıza ve migrenlerinize bir daha gelmemek üzere elveda diyebilirsiniz.

Terkipler: Hoş bir tat vermesi açısından biberiye çayına bir parça da kabuk tarçın atılabilir.

Yan tesiri: Hamilelik süresince kullanılmaz. Fazla miktarda (günde 10 fincan) fazla biberiye çayı içmek zehirlenmeye yol açabilir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Ender olarak bazı vakalarda bitkiyle temas eden kişilerin alerji oldukları rapor edilmiştir. Bunun özellikle bitkinin ticari anlamda üretimiyle uğraşan kişilerde daha fazla görüldüğü bildirilmiştir.

İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz