Kimler Sitede

Şu anda 2 konuk çevrimiçi

Giriş Formu

Ziyaretçi Trafiğimiz

Bugün 151
Dün 108
Bu Hafta 259
Geçen Hafta: 986
Bu Ay 2951
Geçen Ay 3507
Toplam 88183

Online 2
IP Adresiniz 54.158.152.212
Tarih: 21-04-2015 04:21

Deniz kadayıfı

Deniz kadayıfı

 

DENİZ KADAYIFI (Carrageen): Dahilen, çok kullanılan bir göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesicidir. Atlas Okyanısu sahillerinden toplanan yosuna benzeyen ve sarımsı-beyaz şeritler halinde olan bir bitkidir. Denizyosunu adıyla da bilinir. Toplandıktan sonra güneşte kurutulur. Deniz kokusu taşır ve tuzludur. Karbonhidrat, müsilaj ve brom,iyot,potasyum,magnezyum ve sodyum gibi mineralleri içeriğinde barındırır. Ebru sanatında ebru hazırlanmasında kullanılan deniz kadayıfı ayrıca tıbbi alanda da kullanılmaktadır.

Yetiştiği yerler: Avrupa ve Kuzey Amerika'nın Atlantik kıyılarında yaygındır, yurdumuz denizlerinde bulunmaz. Brom, iyot, potasyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile müsilaj ve karbonhidrat içerir. Atlas Okyanusu sahillerinde yetişen, yosuna benzer bir bitkidir.

Kullanımı ve faydaları:

Genellikle suda kaynatılarak kullanılır.

Ayrıca deniz kadayıfının ishali kestiği yolunda da bilgiler vardır.

Besleyici özelliğinin yanında solunum yolu ve mide rahatsızlıklarında kullanılır.

Besleyicidir, solunum yolu şikayetlerini azaltmakta etkilidir.

En sık nefes darlığı, nefes ve astım hastalarına tavsiye edilir.

Gastrit ve ülserde faydalıdır.

Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.

Sindirimi kolaylaştıran deniz kadayıfı gastrit ve ülser de etkilidir.

Solunum yolu şikayetlerinde faydalıdır. Kullanımından sonra göğsü yuşattığı  ve öksürüğü kestiği bilinir.

Yumuşatıcı etkisi de bulunan deniz kadayıfı ülserin tahriş ettiği dokular da da yararlıdır ve gastritte ve mide ülserinde doktor tedavilerine destek olur.

KULLANIMI: Kullanım şekli için farklı tarifler bulunsa da en çok kullanılan şekli ; 15- 20 gram deniz kadayıfının üzerine 1 litre kaynar su dökülür ve 15-20 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde 3 defa birer bardak içilmesi nefes darlığı ve öksürük konusunda etkilidir. Deniz kadayıfını kullanmadan önce bir bardak suya koyup bir kaç dakika bekletmek tuzundan arınmasına yardımcı olacaktır.

Terkipler:Her sabah tuzu alınan deniz kadayıfını bir bardak süt içinde hafif kaynatarak süzdükten sonra aç karnına içerek tüketmek tavsiye edilebilir. Deniz kadayıfı,ıhlamur ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse balgam söktürür.

Yan tesiri: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.Kanı sulandırıcı özelliği nedeniyle antikoagülan ilaçlarla kullanılmamalıdır.

İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.